Feedback către Staff-ul RO

Sincer eu chiar îi văd pe toți pe joc moderând. Cel mai mult îi văd pe Omeiro și Nevermind însă îi mai văd și pe ceilalți. Chiar nu i-am văzut să bârfească jucătorii. Și logic, era mai bine acum 2 ani când toți în staff intrau pe pile.
Nu prea înțeleg care este faza cu „consider că Nevermind și Omeiro sunt corecți și sper să nu mă îndoiesc.” dorești să spui că restul staff-ului nu este corect sau? Te asigur eu că Zivaa și Mineko sunt corecți.

mi-am spus și eu părerea ok nu aruncați cu roșii

Rutashu

RO Sentinel
Sentinel
Sincer eu chiar îi văd pe toți pe joc moderând. Cel mai mult îi văd pe Omeiro și Nevermind însă îi mai văd și pe ceilalți. Chiar nu i-am văzut să bârfească jucătorii. Și logic, era mai bine acum 2 ani când toți în staff intrau pe pile.
Nu prea înțeleg care este faza cu „consider că Nevermind și Omeiro sunt corecți și sper să nu mă îndoiesc.” dorești să spui că restul staff-ului nu este corect sau? Te asigur eu că Zivaa și Mineko sunt corecți.

mi-am spus și eu părerea ok nu aruncați cu roșii
Este mare diferență prin „a modera” și a face tot ce ți se spune pentru faimă și imagine. Chiar dacă toți „în staff intru pe pile” erau măcar alegeri bune și lumea îi aprecia. Ai auzit să spui că și Highorry este corect :((( . Despre Nevermind și Omeiro, pot spune ca 100% nu sunt participanți ale bârfelor prezente în acest staff.

Cât despre “bârfa” adusă în discuție. Niciun membru al staff-ului nu “bârfește” jucătorii. Nu știu de unde ți-a venit această idee, dar îți garantez că nimeni din staff nu este pus pentru a bârfi.
Hai zău? Am suficienți martori pentru acest subiect. Chiar foste persoane ale staff-ului. Și nu am vrut să subliniez că nu sunt doar pentru a bârfi, mai au și câteva sarcini pe care nu le îndeplinesc .

Last edited:
Nu am mai intrat de ceva timp pe MiceForce, dar am auzit multe lucruri, şi deşi nu prea e treaba mea o să las un mic comentariu aici.
Consider că nimeni nu este perfect. Pe de o parte, jucătorii au pretenția să aibă reguli 'confortabile' ca să spunem aşa, din moment ce mulți nu pot face diferența dintre o opinie şi o jignire. E în regulă să-ți exprimi opinia într-un mod ferm dar calm care să nu fie ofensiv față de nimeni. Pe de altă parte, staff-ul face ceea ce se poate, dar sunt oameni şi uneori se fac greşeli. Într-adevăr, există şi defecte în staff, dar acestea vin la pachet, pentru că nimeni nu-i perfect şi ar trebui să înțelegem asta. De asemenea, din câte îmi amintesc, regulamentul este global şi aplicat în toate comunitățile la fel, cu câteva excepții. Am vizitat şi alte comunități incluzând ES, EN şi BR şi au acelaşi set de reguli pe care, culmea, le acceptă. Problema nu e neapărat felul în care acționează staff-ul - mai degrabă felul în care se prezintă. În argumentul de pe acest thread, staff-ul a fost prezentat (probabil fără voie) ca fiind superior, atunci când s-a spus că 'doar staff-ul are dreptate' sau lucruri similare. Fără supărare, dar deşi staff-ul acționează ok, faptul că vorbiți în acest fel intimidează jucătorii şi îi face repulsivi. Sfatul meu este să vă coborâți şi la nivelul jucătorilor şi să le înțelegeți opiniile, şi jucătorii să înțeleagă regulamentul aşa cum este el. Sper că nu am ofensat pe nimeni cu această postare.

Mineko

Well-Known Mouse
Nu am mai intrat de ceva timp pe MiceForce, dar am auzit multe lucruri, şi deşi nu prea e treaba mea o să las un mic comentariu aici.
Consider că nimeni nu este perfect. Pe de o parte, jucătorii au pretenția să aibă reguli 'confortabile' ca să spunem aşa, din moment ce mulți nu pot face diferența dintre o opinie şi o jignire. E în regulă să-ți exprimi opinia într-un mod ferm dar calm care să nu fie ofensiv față de nimeni. Pe de altă parte, staff-ul face ceea ce se poate, dar sunt oameni şi uneori se fac greşeli. Într-adevăr, există şi defecte în staff, dar acestea vin la pachet, pentru că nimeni nu-i perfect şi ar trebui să înțelegem asta. De asemenea, din câte îmi amintesc, regulamentul este global şi aplicat în toate comunitățile la fel, cu câteva excepții. Am vizitat şi alte comunități incluzând ES, EN şi BR şi au acelaşi set de reguli pe care, culmea, le acceptă. Problema nu e neapărat felul în care acționează staff-ul - mai degrabă felul în care se prezintă. În argumentul de pe acest thread, staff-ul a fost prezentat (probabil fără voie) ca fiind superior, atunci când s-a spus că 'doar staff-ul are dreptate' sau lucruri similare. Fără supărare, dar deşi staff-ul acționează ok, faptul că vorbiți în acest fel intimidează jucătorii şi îi face repulsivi. Sfatul meu este să vă coborâți şi la nivelul jucătorilor şi să le înțelegeți opiniile, şi jucătorii să înțeleagă regulamentul aşa cum este el. Sper că nu am ofensat pe nimeni cu această postare.
cine a spus că cineva este perfect ? noi chiar ascultăm părerile sau opiniile, dar majoritatea sunt la pachet cu jigniri și insulte. Nu stiu dacă sunt constructive sau intenționate dar ideea este că sunt
eu chiar nu înțeleg, dacă suntem puțin mai deschiși suntem imaturi și nu ne merităm locul în staff, iar dacă suntem serioși suntem foarte superiori față de toți ceilalți
ideea este că de la o vreme încoace este adus foarte mult hate staff ului și chiar nu înțeleg de ce
;):giggle:

Zivaa

RO Community Manager
Staff Member
Admin
Sincer, cred că niciodată nu va fi cineva mulțumit de modul în care staff-ul își face treaba. Mereu există persoane nemulțumite, firesc, dar unii jucători doar scot în evidență defectele celor din staff încât uită că totuși ne ocupăm și de moderarea jocului. Dacă moderatorii nu ar face nimic, chiar ar fi un haos pe joc, asta se observă și atunci când nu este niciun moderator online și deja apar hackeri mulți.
Acceptăm orice opinie, dar le preferăm pe cele constructive, de aceea sunt foarte curioasă: cum arată staff-ul ”perfect” în viziunea voastră? Ce ar trebui să facă în plus față de ceea ce facem deja ca să fie pe placul tuturor? Tot ce văd pe aici sunt comentarii despre cât de ”superior” se crede staff-ul, despre faptul că se intră pe pile sau că nu ne facem treaba.:mf-7:

Sincer,
Părerea mea nu este una foarte bună despre staff-ul RO. Consider că aici pozițiile și tot ce ține de această echipă se iau în glumă. Pe mine mă deranjează foarte mult la moderatori că în loc să modereze pe joc sau să facă ceva util pentru a nu își strica imaginea, se strâng frumos pe aplicația Discord. Fac și ei un „roleplay” doar că aici e nevoie de o pungă de semințe și un colț al blocului pentru a bârfi. În caz contrar se spune că nu este adevărat am diferiți martori care au fost în staff.
Cât despre persoanele care au fost admini în trecut ( doar la unii ) ni s-a arătat că niciunul nu este capabil pentru această poziție. Atâta favoritism doar pentru atenție și faimă. Ca să nu mai spun că prima bătaie pentru Co-Admin aici este faima ( excepție @Mineko pentru că mai făcea câte ceva ).
Nu mai cunosc noile reguli sigur, dar am văzut că unele persoane sunt sancționate pe nedrept și trebuie luate măsuri.
Cât despre tot staff-ul în întregime și actual, consider că Nevermind și Omeiro sunt corecți și sper să nu mă îndoiesc.
Cât faza că feedback-urile unor persoane de aici li sunt șterse, faza este că ei nu acceptă adevărul și vor imagine când știu că și-au stricat-o. Vă iau tot regulamentul pe rând și vă arăt că nu trebuie să ștergeți niște feedback-uri „constructive” și mai puțin „constructive” cât timp nu sunt jignitoare.
Pot spune că dacă am readuce trecutul de ce a fost acum 2 ani este mai bine față de cel prezent. Fionei aka Fionamc i-a păsat de comunitate chiar dacă în timpul ăsta puțin ne-a arătat multe.
Mai am câte ceva de spus, dar nu o voi face acum.

PS: Vreau tare mult să văd argumentele unei persoane din staff la ce am spus eu mai sus. Consider că cu greu o să aducă argumente la ce am scris și eu cât și persoanele de mai sus. ^^^
În primul rând , dacă pozițiile și tot ceea ce ține de Staff erau luate în glumă, acum era un haos total pe joc. Suntem și noi oameni, dacă facem parte din echipă nu înseamnă că trebuie să stăm non-stop pe joc și să moderăm, avem și noi viață socială. Toți membrii din echipă au programe diferite , unii nu au posibilitatea de a intra zilnic din cauza că n-au timp. Dacă nu suntem online zilnic sau nu ne vedeți conectați nu înseamnă că nu ne facem treaba cât de bine putem . Cât despre bârfit ce pot să mai zic , dacă nu intrăm pe joc după bunul vostru plac înseamnă că bârfim .
În al doilea rând, pot să te asigur că nu este nici o bătaie pentru un rank mai mare în echipă , toți membrii din Staff sunt egali , nimeni nu se crede superior față de un coleg din grup sau față de un jucător. Indiferent de grad, moderăm la fel.
În al treilea rând, nimeni nu este sancționat pe nedrept. Cu siguranță cei care se oftică de faptul că au fost sancționați se plâng, aducând critici și insulte la adresa Staff-ului . Toți aplicăm corect pedepsele și pe merit .
În plus, cât despre feedback-urile despre care spui că se șterg , probabil aduc un pachet de insulte cu ele . Nu cred că au fost șterse feedback-uri care nu încălcau regulamentul .
Iar în legătură cu trecutul , nu cred că a fost mai bine atunci din cele auzite . Probabil că pentru unii a fost mai bine în trecut deoarece au fost favorizați în diverse cazuri . Dacă crezi că Staff-ului actual nu-i pasă de comunitate să știi că te înșeli . Echipa încearcă să mențină o atmosferă plăcută pe joc și să le ofere jucătorilor clipe frumoase aici .

Ceagy

Active Mouse
Vin si eu! Am citit si eu aceste fidbec-uri si m-am gândit să scriu si eu. După mine staff-ul își face treaba , nu sunt genul de persoane în care au moderator si sunt presus de noi . Am observat că anumite persoane când primesc un mute de 4 / 6 ore pentru Caps Lock Abuz/Limbaj/Insulte , apoi se plâng de ce au luat mute. Unii spun că staff-ul bârfeste , eu n-as crede asta , este o plăsmuire.Din punctul meu de vedere staff-ul își face treaba/moderează . Sunt mulțumit ce echipă a creat fosta noastră CCM , Felicette .

intai de toate cea mai mare problema discutata aici. de ce nu stau moderatorii conectati la dorinta mariei voastre. aceasta e o echipa de voluntari, ei au ales pozitia respectiva si vor intra cand au timp, nimeni nu ii obliga intrucat NU sunt muncitori platiti si nu au un orar al orelor de lucru.
in al doilea rand. de ce moderatorii se dau mai presus decat toti. acest lucru a fost neclar si asa va fi intotdeauna. depinde mereu de starea in care se afla comunitatea. pentru a nu se risca certuri, insulte samd in timpul in care este un anumit nivel de tensiune in comunitate staff-ul va aborda o metoda mult mai profesionala, o actiune opusa cauzand sporirea criticismului inutil. dar cand totul e bine si frumos, staff-ul o lasa mai moale.
in al treilea rand. de ce criticile "constructive" sunt sterse. pentru ca nu sunt constructive. odata ce au insulte vor fi catalogate direct ca insulte samd. daca ti se ofera un pahar cu apa murdara nu il bei, chiar daca aia ramane apa si asa ii zici tu.
faza cu barfitul nu o inteleg. e ca si cum te.ai duce la babele barfitoare din fata blocului si ai zice "gata, terminati aici, duceti-va si gatiti si impletiti fulare". adica cu ce te afecteaza personal pe tine si care e treaba ta in general

Nihatsune

Well-Known Mouse
Recitind toate feedback-urile , și comentariul lui Emanuelle , mi-am dat seama de un lucru.

Înțeleg că încercați ca playerii să fie mult mai comozi în comunitate.Dar încercați să nu mai întâriți așa de aspru unele reguli.
Sau cum a spus draga de Sharllax
ă da said:
Pun punct acestei controverse create aici.
Gata! Ce n-a fost de înțeles? Doar staff-ul poate avea dreptate cu privire la staff și tot ce se întâmplă acolo. Vi s-a spus prea mult, ați înțeles doar că comentați și voi aiurea doar ca să vă aflați în treabă, de ce? Am fost destul de clară mai sus, dacă nu vă convine ceva, n-am decât să vă spun ”la revedere”.
Serios? La urmă topicul acesta este să dăm Feedback , ci nu să spuneți "Doar staff-ul are dreptate".Încercați să citiți ce spune playerii și să încercați să rezolvați problemele cu ei.

+ mai e comentariul

Și moderatorii sunt oameni , nu roboți

Hmm.O dată ce ți-ai ales loc , să moderezi cominutatea trebuie să fii vigilent.Dacă ai o problemă de deconectezi și revii după ce o termini.,
Dacă ești afk în timp ce îți faci temele sau nu mai știu eu ce , playerii pot numii asta "Interes de poziție"
Adică , ei nu au de unde să știe ce faci tu în timpul ăla.
Dacă simți că nu faci față cu asta , de ce ai mai aplicat , de ce te-ai mai inflirtat.

De exemplu :
L-ați văzut voi vreodată pe Ohmytengri (sevenops) să fie activ pe joc , dar să nu răspundă , să fie afk?
Eu unu nu.Mie îmi răspunde pe chat , cât și pe PM pe forum.

Deci încercați să vă moderați chestiile , și problemele cu playerii

ACEST MESAJ NU E PENTRU A INSULTA , DESCURAJA PE CINEVA.DOAR POATE , POATE AM ZIS CINEVA VA ÎNȚELEGE CE AM AVUT DE SPUS ȘI POATE JOCUL SE VA FACE MULT , MULT MAI FRUMOS.

Nevermind

RO ModSent & FunCorp
Moderator
Sentinel
FunCorp
Staff-ul mereu a încurajat ca playerii să contribuie cu idei noi sau să-și spună opinia în legătură cu orice subiect, doar că în foarte multe cazuri staff-ul este luat peste picior și multe persoane au impresia că știu mai multe decât este necesar.
În cazul acesta suntem nevoiți să punem punct ca să nu se ajungă la niște chestii care nu ne caracterizează.
Legat de subiectul,
Și moderatorii sunt oameni , nu roboți
Trebuie să se înțeleagă că uneori staff-ul poate nu poate să răspundă în acel moment și mi se pare absurd să reproșezi asemenea lucru. Pentru asta au rolul comanda /report și mesajul pe forum care sunt niște alternative utile, dar majoritatea le evită.
De asemenea, fiecare are modul lui diferit de a modera pe joc.
Dacă cineva din staff iese de pe joc când are treabă o să reproșați că "este inactiv, nu are ce căuta în staff", iar dacă este ocupat într-un anumit moment și nu răspunde "mereu stă afk, nu are ce căuta în staff".
Concluzia, nimeni nu o să fie vreodată mulțumit și o să mai găsească câte ceva de adăugat. :)